Kryminał, sensacja, thriller

“Cicha noc” – Małgorzata Rogala

Książka Małgorzaty Rogali

„Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem…”. Ale nie wszystkim, chciałoby się dodać po lekturze najnowszego kryminały Małgorzaty Rogali, bo kiedy za oknem pada śnieg, ludzie biegają po centrach handlowych w poszukiwaniu idealnych prezentów dla najbliższych, a świąteczne dekoracje i tysiące lampek zamieniają szare na co dzień ulice Warszawy w bajkową krainę rodem z amerykańskiej komedii romantycznej, przebiegły morderca postanawia wcielić w życie swój szatański plan. Zapomnijcie o spokojnej i radosnej Gwiazdce. „Cicha noc” nie wprowadzi was w bożonarodzeniowy nastrój, bo jej bohaterowie pod obwieszoną kolorowymi bombkami choinką nie znają tym razem skarpetek w renifery, piżam w bałwanki czy pluszowych bamboszy, a wyjątkowo nieświątecznego nieboszczyka.

Druga połowa grudnia, szczyt przedgwiazdkowej gorączki. Sławek Tomczyk wyjeżdża na szkolenie do Budapesztu, a Agata Górska, terroryzowana przez kota Borysa, ma na głowie nie tylko dziwny zgon w apartamencie telewizyjnego reżysera, ale też sprawę tajemniczych anonimów. Jakby tego było mało nastoletnia Kinga, siostra Sławka, postanawia wyjechać ze swoim chłopakiem na jarmark bożonarodzeniowy do Wiednia. Niewinna na pozór wycieczka uruchomi lawinę makabrycznych zdarzeń. W świątecznej scenerii rozpoczyna się nierówny wyścig z czasem, mnożą się komplikacje. Na szczęście Agata Górka postanawia zachować resztki optymizmu i nadal wierzyć „w cud nocy wigilijnej”.

Co roku, mniej więcej w połowie listopada,  księgarnie zalewane są lawiną gwiazdkowych powieści, w większości opowiadających o miłości w blasku choinkowych lampek. Bardzo się cieszę, że wśród tych wszystkich romansów pachnących wanilią i cynamonem, pojawiają się takie świąteczne książki jak „Cicha noc” Małgorzaty Rogali – znakomity kryminał, w którym autorka nie stroni od trudnych i bolesnych tematów. Tym razem postanowiła się przyjrzeć zjawisku patocelebrytyzmu oraz współczesnemu niewolnictwu, czyli handlowi ludźmi. Fabuła „Cichej nocy” skupia się wokół dwóch wątków. Na początku na pierwszy plan wysuwa się morderstwo reżysera niezwykle popularnego reality show, w którym –  ku uciesze spragnionych sensacji widzów – uczestnicy odzierani się z resztek godności i upokarzani, bo w dzisiejszych czasach stawia się na „szok, oburzenie, zgorszenie, słowem obyczajową burzę, która przynosiła oglądalność i pieniądze”, „bo skandale przyciągały, a ludzie bagno sprzedawało się w telewizji najlepiej, zaraz po seksie”. Później uwaga czytelnika zostaje nakierowana na zaginięcie nastoletniej Kingi. I od tego momentu ton książki ulega zmianie. Nie czytamy już klasycznego kryminału, w którym dzielna policjantka ściąga mordercę,  a zaangażowaną społecznie powieść. I za to należą się Małgorzacie Rogali słowa najwyższego uznania, bo po raz kolejny napisała książkę „o czymś”, pokazała, że interesuje ją coś więcej, niż tylko dostarczenie odbiorcy odrobiny rozrywki. Ale żeby nie było tak całkiem poważnie, posępnie i nieświątecznie, autorka wplata w rozdziały „Cichej nocy” cytaty z gwiazdkowych przebojów, a uśmiech na twarzy czytelnika wywołuje pojawienie się dwóch kotów – kota Borysa i Sergiusza Kota, medyka sądowego, który składa Górskiej „niemoralne” propozycje („Małżeństwo w zamian za autopsję bez kolejki, a wspólne wieczorne czytanie medycznych periodyków jako bonus”). Zakończenie „Cichej nocy” wbija w fotel, ale też nastraja optymistycznie, bo chociaż Małgorzata Rogala dobitnie udowadnia, że „życie jest twarde i brutalne, trzeba sobie radzić, nikt nie mówił, że zawsze będzie łatwo”, to jednak czasami sprawiedliwości staje się zadość.

„Cichą noc” przeczytałam w ekspresowym tempie. To jedna z lepszych części serii o Agacie i Sławku. Po prostu nie sposób jej odłożyć, ale uwaga!: jeżeli szukacie optymistycznej, niezobowiązującej, wprowadzającej w gwiazdkowy nastrój, lekkiej, łatwej i przyjemnej powieści, która pozwoli wam przez chwilę odetchnąć od przedświątecznej krzątaniny, to „Cicha noc” raczej nie jest książką dla was.

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska-Rumin

“Cichą noc” i inne książki Małgorzaty Rogali znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *