Kryminał, sensacja, thriller

“Cenny motyw” – Małgorzata Rogala

Cenny motyw

Małgorzata Rogala to jedna z tych polskich pisarek, do której twórczości bardzo szybko się przekonałam. Cykl o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku jest naprawdę świetną serią kryminalną, idealną do czytania przy kawie, w trakcie relaksu, na wakacjach – właściwie wszędzie. Jest to seria dosyć uniwersalna, ale jednak zapadająca w pamięć, dlatego nikt nie musiał mnie specjalnie przekonywać do sięgnięcia po opowieść o zupełnie innej bohaterce, Celinie Stefańskiej, która raczkuje w roli detektywa.

Cenny motyw to drugi tom jej przygód, ale już pierwszy, czyli Kopia doskonała, miał sporo dobrego do zaoferowania. Chociaż Małgorzata Rogala ma typowe dla siebie zagrywki jeżeli chodzi o wątki kryminalne, to mimo wszystko zawsze potrafi mnie czymś zaskoczyć. Nie inaczej było tym razem – śledztwo to zaledwie jeden aspekt sprawy, bowiem zawsze musi mu towarzyszyć jakaś zagadka czy tajemnica. W tym przypadku nawet nie samo poznanie sprawcy staje się siłą napędową dochodzenia śledczego, ale bardziej poznanie motywu, rozwikłanie sekretu i tego, co się za nim kryje.

Celina Stefańska to dobrze wykreowana postać, z odpowiednio zarysowaną przeszłością, która przyczyniła się do tego, czym obecnie Stefańska się zajmuje. Widocznie są wpływy ze strony zmarłych rodziców, nie da się też ukryć, że traumatycznie wydarzenia sprzed lat wywarły na bohaterkę ogromny wpływ, ukształtowały ją, pokierowały na taką, a nie inną drogę. Całe szczęście, że to na tyle silna babka, że potrafiła tę traumę „wykorzystać” w taki, a nie inny sposób. Że to nie trauma wykorzystała ją. Chociaż nie jest zawodowym detektywem, chociaż daleko jej do miana eksperta, to zdecydowanie można o niej napisać jedną, wyjątkowo pewną rzecz: ma pasję, zawzięcie i odwagę. Oraz silne poczucie sprawiedliwości.

Główna bohaterka ma to szczęście, że zawsze zjawia się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Tym razem przez przypadek trafia na miejsce zbrodni – młoda kobieta, która niedawno otrzymała od swojego ukochanego drogocenny pierścionek, zostaje zamordowana. Stefańska postanawia trochę pogrzebać w tej sprawie, ale nie zapomina też o tym, co gnębi ją od lat – chce raz na zawsze wyjaśnić kwestię śmierci swoich rodziców i odnaleźć winnego, bowiem policja nie jest w stanie. Stefańska jednak nie spocznie, dopóki nie doczeka się sprawiedliwości. Manewruje pomiędzy dwoma sprawami, uruchamia kontakty, może liczyć na wsparcie przyjaciół i bliskich.

Muszę przyznać, że wątek kryminalny został tutaj poprowadzony w naprawdę ciekawy sposób – autorka w tym cyklu mocno skupia się na drogocennych rzeczach: dziełach sztuki, biżuterii, przekrętach. A jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze – ta myśl momentalnie nasuwa się czytelnikowi, gdy odkrywa, że Aleksandra nosząca na palcu drogą biżuterię zostaje zamordowana. Ale czy aby na pewno sprawca kierował się tylko i wyłącznie tym? Może to żona jej kochanka poszukiwała zemsty? A może kochanek miał jakiś motyw? Sprawa nabiera obrotów, a pani detektyw próbuje spojrzeć na nią z różnych perspektyw. Dobre tempo akcji, ciekawe rozwiązania, dobra kreacja bohaterów i wodzenie czytelnika za nos – świetna kryminalna rozrywka.

Twórczość Małgorzaty Rogali jest naprawdę bardzo przyjemna w odbiorze. Te książki czyta się lekko, szybko, przyjemnie – dosłownie jednym tchem. Choć nie są to wyjątkowo skomplikowane kryminały z górnej półki, to mimo wszystko wciągają czytelnika do granic możliwości. Świetna rozrywka, chwila relaksu, a jednak umysł pracuje. Polecam!

“Cenny motyw” i inne książki kryminały znajdziesz w księgarni selkar.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *