Biografie Reportaż, literatura faktu

“Balet, który niszczy” – Monika Sławecka

„Balet, który niszczy” to poruszająca książka. Otwiera oczy i zmienia postrzeganie tańca, którego nauka daleka jest od bajkowych skojarzeń. Monika Sławecka przedstawia balet z innej strony – tej, której nie widać podczas fascynujących przedstawień. Autorce zaufali nie tylko zawodowi tancerze, ale także osoby, które nie były w stanie ukończyć nauki, mimo talentu i poświęcenia. W ich wspomnieniach dominuje strach i wszelkiego rodzaju patologie, dotychczas zamknięte za drzwiami sal treningowych. Prosta forma, będąca zbiorem wywiadów, uzupełnionych jedynie o skąpy wstęp i końcowy komentarz, pozwala skupić się na treści, a z niej wyłania się przerażający obraz polskich szkół baletowych.

Balet zachwyca lekkością i wdziękiem, ale perfekcja wpisana w każdy ruch, wymaga ogromnej pracy i wielu lat ciężkich ćwiczeń. Jednak mimo to, jak magnes przyciąga rzesze młodych ludzi, marzących o profesjonalnej karierze tancerza. Piękne, zwiewne stroje i fascynująca oprawa muzyczna oczarowuje szczególnie dziewczynki, które mogą choć na chwilę zamienić się w księżniczkę i spełnić swoje dziecięce marzenie. Dzieci, które trafiają do szkół baletowych, to bardzo często osoby bez pamięci pochłonięte tańcem. Balet jest ich pasją i całym światem, dlatego tak wiele potrafią znieść, aby móc kontynuować jego naukę. Są to jednak mali artyści o bardzo wrażliwej naturze. Często nie wytrzymują dyscypliny, z jaką spotykają się w szkolnych murach, a dążenie do doskonałości wyniszcza ich młode organizmy. Na sali treningowej nikt nie liczy się z ich uczuciami i zdrowiem. Ciężko uwierzyć, że stosowane metody wychowawcze mają wzmocnić ich psychikę, skoro zupełnie ją rujnują i doprowadzają do tragedii. Depresje, załamania nerwowe, zaburzenia odżywiania, a nawet przypadki samobójstw nie wpłynęły na to hermetyczne środowisko, które nie widzi problemu i nie potrafi usunąć ze swojego kręgu osób, zupełnie nienadających się do pracy z młodzieżą.

Wydaje się, że nauczyciele tych młodych osób powinni być mentorami, którzy motywują do dalszego rozwoju. Jednak nierzadko zachowują się zupełnie przeciwnie – wykorzystując swoją władzę, gnębią psychicznie swoich wychowanków. Wyzwiska i przemoc fizyczna jest traktowana jak coś normalnego i koniecznego, aby odpowiednio ukształtować uczniów, ale zapomina się przy tym, że psychika dziecka odbiera każdą złośliwość o wiele dobitniej niż osoba dorosła. Surowa dyscyplina i obezwładniający stres to codzienność. Kult wychudzonych sylwetek zwłaszcza wśród dziewcząt jest propagowany przez nauczycieli i nagradzany lepszymi ocenami. Zachęca się do diet i ograniczania jedzenia, mimo że wielogodzinne treningi wymagają dużej ilości energii. Jednak brak wiedzy na temat odpowiedniej diety i zdrowego odżywiania wpędza nastolatków w choroby i liczne kontuzje. Zaskakująca jest postawa nauczycieli, którzy często utrudniają kariery swoim uczniom, zupełnie jakby trawiła ich zazdrość o sukcesy dzieci. Przeraża przy tym skala zjawiska i ilość osób, które nie posiadają umiejętności potrzebnych do kształcenia tego trudnego zawodu. Zadziwiający jest brak kontroli zewnętrznych oraz reakcji ze strony dyrekcji, pomimo apelów uczniów i ich rodziców.

Opowieści ukazują traumę, z jaką ciężko sobie poradzić nawet po wielu latach od zakończenia nauki. Pomimo różnych losów tancerzy, innych szkół i okresów kształcenia wszystkie relacje przedstawiają podobne problemy, co wyraźnie wpływa na obiektywność tej pozycji.

Książka „Balet, który niszczy” niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i uderza autentycznością opowiedzianych historii. Pokazuje zamknięty świat, który do tej pory był dostępny tylko dla wybranych. Jest niezwykle potrzebną pozycją na rynku wydawniczym w Polsce, która poprzez nagłośnienie problemu, może coś zmienić w kształceniu młodych ludzi z cudowną pasją do tańca. Jest nadzieją, że wzorem zachodnich państw nauka w szkole baletowej nie będzie koszmarem, a wspaniałą przygodą. To obowiązkowa lektura dla rodziców, których dzieci marzą o karierze zawodowego tancerza, ale także dla wszystkich tych, którzy choć raz zachwycili się doskonałością i pięknem baletu.

Autorka recenzji: Alicja Nowak

“Balet, który niszczy” i inne książki z gatunku literatura faktu znajdziesz w księgarni selkar.pl

About Author

Określiłabym siebie jako fankę fantasy - zarówno książek, filmów, seriali, jak i gier. Uwielbiam także postapo, alternatywnego rocka i swoje ps4. Jako mama coraz częściej sięgam ze swoim synkiem także po książeczki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *