Kryminał, sensacja, thriller Recenzje

“Afekt” – Remigiusz Mróz.

Książka Remigiusz Mróz

Wbrew powszechnie utartym schematom i pogłoskom, trzynastka nie musi być wcale pechową! Oto bowiem mamy przyjemność poznać najnowszą i zarazem trzynastą już odsłonę bestsellerowego cyklu Remigiusza Mroza pt. “Joanna Chyłka”, która niesie nam tylko i wyłącznie dobre, pozytywne i ekscytujące emocje. Lektura tej książki nie tylko nas sobą bawi i porywa od pierwszych chwil, ale też i zaskakuje odważną fabułą. Nie przedłużając zatem powiem, że powieść ta nosi tytuł “Afekt” i od razu zapraszam was do poznania jej recenzji.

Joanna i Kordian rozpoczynają pracę w nowej kancelarii, w której jednak nie potrafią się do końca odnaleźć. Odczucia te odchodzą jednak na dalszy plan wraz z nową sprawą, jakiej mają się podjąć. Oto zwraca się do nich brat kandydata na Prezydenta RP, który został oskarżony o seksualne wykorzystywanie nieletnich dziewcząt. Oczywiście sam wszystkiemu zaprzecza, uznając oskarżenia za polityczną nagonkę. Wbrew początkowym oporom, Chyłka przyjmuje tę sprawą, która okaże się najtrudniejszą w jej karierze. Bardzo szybko okaże się bowiem, że wiąże się z nią dawna i trudna przeszłość Kordiana…

Remigiusz Mróz zaprasza nas tą książką kolejny już raz do niezwykłego, kryminalno-sensacyjnego świata współczesnej literatury rozrywkowej, z czarną komedią w tle. I muszę przyznać, że owe zaproszenie przedstawia się naprawdę interesująco, gdyż z jednej strony stanowi ono bilet wstępu do intrygującej, śledczej rozgrywki z naszą ulubioną parą bohaterów w roli głównej, zaś z drugiej umożliwia nam odkrywanie coraz bardziej emocjonujących, osobistych perypetii Joanny i Kordiana, które znaczą mniejsze i większe, uczuciowe fajerwerki. I uwierzcie mi, to naprawdę wciąż działa z równie wielką mocą, jak dobrych osiem, dziewięć tomów temu!

Fabułę książki wypełnia wartka akcja, liczne zaskoczenia i coraz bardziej dramatyczne losy bohaterów. Tradycyjnie też autor zdecydował się na wielowątkowy układ relacji, gdzie to czasami śledzimy wspólne perypetie Chyłki i Zordona, innym razem ich pojedyncze przygody, a niekiedy także wydarzenia z udziałem bohaterów z drugiego planu. To wszystko składa się na spójną, emocjonującą i inteligentną historię o sądowym procesie, jak i też opowieść o konfrontacji pary głównych bohaterów z bardzo niebezpiecznymi ludźmi, którzy kiedyś już udowodnili to, jak wiele mogą. 

Recenzując każdy z kolejnych tomów tego cyklu stwierdzam za każdym razem, że Joanna i Kordian przechodzą niespieszną, ale przy tym coraz bardziej widoczną, przemianę. I ta najnowsza książka potwierdza ten fakt, gdy oto nadal mamy do czynienia ze świetnymi prawnikami, ich specyficznym stosunkiem do świata i czarnym humorem, ale jednocześnie też poznajemy ich nową, osobistą twarz zakochanych w sobie do granic możliwości osób, które pragną być razem i są gotowe do największych poświęceń w imię drugiego. Porównując ten obraz do ostatnich tomów nie ujrzymy być może drastycznej różnicy, ale już do pierwszych kilku części serii – zdecydowanie tak. To dobry krok autora, który pozwala w ten sposób żyć swoim bohaterom i zmieniać się wraz z upływającym czasem.

Remigiusz Mróz jest świetnym i inteligentnym obserwatorem rzeczywistości, którą następnie przekształca ją i przekłada na swoje książki. Dokładnie tak ma się rzecz z tą powieścią, gdzie znajdziemy m.in. odniesienia do pandemii, ostatnich wydarzeń kulturalnych, czy też nawet polskiej polityki (oczywiście pod zmienionymi personaliami i nazwami ugrupowań). I naprawdę jest bardzo przyjemnym czytać o literackiej rzeczywistości, która tak bardzo przypomina naszą codzienność. Oczywiście raz jeszcze zachwyca nas oddany tu obraz polskiego wymiary sprawiedliwości, który niestety jest prawdziwym aż do bólu…

Lektura powieści funduje nam spotkanie z nową, skomplikowaną, prawniczą sprawą w dorobku pary głównych bohaterów. Jednocześnie jednak książka ta kontynuuje szerszą relacje o losach Chyłki i Kordiana, która wiąże się z ich osobistymi perypetiami, porachunkami z pewnymi ludźmi, sentymentalną przeszłością w siedzibie Kancelarii “Żelazny & McVay” oraz dawnymi sprawami. To ukłon w stronę wiernych czytelników tego cyklu, którzy mogą odnajdywać tu niezwykłe, fabularne smaczki, co jest bardzo przyjemnym. Jednocześnie po powieść tę mogą sięgnąć także “niedzielni” czytelnicy tej serii, którzy także bez trudu odnajdą się w jej fabule.

Trzynasta odsłona cyklu “Joanna Chyłka”, nie zawodzi! Nie zawodzi na polu fabularnej intrygi, kreacji bohaterów i miejsca akcji oraz emocji, które oscylują gdzieś pomiędzy mrokiem, humorem i współczuciem. Nade wszystko lektura tej książki gwarantuje nam wspaniałą rozrywkę, zapewnia przednią zabawę i sprawia, że za nic nie chcemy opuszczać tego warszawskiego, prawniczego i sensacyjnego świata Chyłki i Zordona. Na szczęście Remigiusz Mróz nigdy nie każe nam długo czekać na kolejną część cyklu – i oby tym razem było podobnie. Polecam!

Książkę “Afekt” oraz inne książki Remigiusza Mroza znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl.

About Author

"Hej - jestem Ula:)

Od dzieciństwa uwielbiam czytać książki, a od dobrych kilku lat łączę radość czytania z radością dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat lektury w postaci recenzji. Jeśli chodzi o moje gusta czytelnicze to jestem otwarta na wszelkie gatunku: od fantastyki, poprzez powieść obyczajową, a na kryminale, bajce i książce grozy skończywszy.

Od lat wyznaję też zasadę, iż nie ma złych książek, są tylko te nie do końca ukazujące tkwiący w nich potencjał...:) "

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *