Kryminał, sensacja, thriller

“Mroczna prawda” Cara Hunter

książka thriller

Co mają wspólnego powieści Colina Dextera z inspektorem Morse’em, na postawie których powstał szalenie popularny serial kryminalny, sfilmowany w 2009 roku „Powrót do Brideshead” Evelyn Waugh, czy trylogia „Mroczne materie” Philipa Pullmana? Akcja wszystkich tych książek rozgrywa się w Oksfordzie, nazywanym „miastem rozmarzonych wież” i odwiedzanym co roku przez kilka milionów turystów.  Swoją ogromną popularność stolica hrabstwa Oxfordshire  i siedziba najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu świata zawdzięcza pięknej architekturze, która jak magnes przyciąga filmowców z całego świata.  Za pośrednictwem swojej kryminalnej serii z inspektorem Adamem Fawleyem do malowniczego Oksfordu zabiera nas również Cara Hunter. „Mroczna prawda” to już piąty tom jej wciągającego cyklu o policjantach z posterunku St Aldate’s.

College imienia Edith Launceleve cieszy się renomą, dlatego jego dyrektor postanawia zrobić wszystko, by zdusić uczelniany skandal obyczajowy w zarodku. „Cała ta sytuacja jest wyjątkowo delikatna”, bo student oskarża wykładowcę o napaść seksualną. Inspektor Adam Fawley nie wie, komu powinien wierzyć, bo ma do czynienia ze słowem przeciwko słowu i „nic w tej sprawie nie ma sensu”. Jakby tego było mało, Gavin Parrie wychodzi z więzienia po kilkunastu latach odsiadki. Przestępca seksualny, któremu media nadały przydomek „Przydrożnego Gwałciciela”, ma powody, by szukać zemsty na Fawley’u i jego ciężarnej żonie. Kiedy w tajemniczych okolicznościach ginie przyjaciółka Alex, zgromadzone dowody jednoznacznie wskazują na winę najbardziej nieprawdopodobnego podejrzanego, jakie można sobie wyobrazić, a „w obliczu takich anomalii i niespójności policja nie ma wyboru, jak tylko przeprowadzić intensywne dochodzenie. Jakkolwiek nieprzyjemnie może się to czasem okazać”.

Wreszcie się doczekałam: autorka serii kryminalnej pomyślała o czytelnikach, którzy albo nie czytali jej wcześniejszych powieści, albo zwyczajnie nie pamiętają szczegółów z poprzednich części cyklu, i na początku kolejnego tomu zamieściła „krótkie przedstawienie głównych postaci, żeby łatwiej było wejść w fabułę!” To bardzo przydatne wprowadzenie. W recenzji „Kto je porwał?” zwracałam uwagę na to, w jak sposób Cara Hunter starała się uatrakcyjnić czytelnikowi lekturę, i podobny zabieg zastosowała w „Mrocznej prawdzie”. Książka naszpikowana jest tekstami stylizowanymi na artykuły z poczytnych dzienników i notatki bohaterów, internetowymi komentarzami opatrzonymi hasztagami, zapisami przesłuchań świadków i kolejnych odcinków internetowego podcastu. Tym razem oksfordzcy policjanci prowadzą dwa równoległe dochodzenia. Jedna sprawa dotyczy napaści seksualnej. Czy w ogóle do niej doszło? Kto tak naprawdę był agresorem, a kto ofiarą? „On nie pamięta, ona nie pamięta. On powiedział, ona powiedziała”, a inspektor Fawley ma twardy orzech do zgryzienia. Cara Hunter wielokrotnie nawiązuje do akcji #MeToo i zwraca uwagę na fakt, że poruszanie się w obszarze polityki płci przypomina spacer po polu minowym. Dodatkowego smaku dodaje sprawie fakt, że „przeciętny wydział Uniwersytetu w Oksfordzie jest niczym bardzo mało jeziorko, przepełnione piraniami rozmiarów łosi”. Drugie dochodzenie prowadzone przez  policję kryminalną dotyczy tajemniczej śmierci przyjaciółki Alex. Autorka po raz kolejny wraca do sprawy Parriego, ale bynajmniej nie dlatego, ze brakuje jej nowych pomysłów. W tym tomie w końcu udało jej się domknąć ten wątek i to w sposób, które nikt nie spodziewa.

„Wiecie, co mówią: co zrobić, żeby kłamstwo uszło ci na sucho? Ubrać je w grubą warstwę prawdy”. Cara Hunter po raz kolejny udowodniła, że w tworzeniu wciągających i na wskroś angielskich kryminałów nie ma sobie równych. „Mroczna prawda” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów inspektora Fawley’a i dobrze pomyślanych intryg kryminalnych.

“Mroczną prawdę”, inne thrillery oraz książki kryminały  znajdziecie w księgarni internetowej selkar.pl

Autorka recenzji: Ewa Ciężkowska-Rumin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *